وبلاگ سیماران
فناوری POE در مانیتورهای تحت شبکه IP سیماران

فناوری POE در مانیتورهای تحت شبکه IP سیماران

تغذیه و برق رسانی به تجهیزات مدار بسته شبکه یکی از چالش های بزرگ در هنگام نصب و راه اندازی یک سیستم تحت شبکه است و کابل کشی همزمان برق و شبکه این تجهیزات پیچیده تر و مستلزم هزینه های بالا می باشد به همین دلیل فناوری POE می تواند از نظر هزینه، کابل کشی و نصب به صرفه باشد. شرکت سیماران نیز در سیستم های تحت شبکه IP خود از این فناوری بی بهره نبوده و سیستمی طراحی نموده که از فناوری POE جهت افزایش کار آیی و بهبود عملکرد و همچنین کاهش هزینه های کابل کشی استفاده نموده است . یکی از تجهیزات تحت شبکه شرکت سیماران، سوئیچ های تحت شبکه IP است این سوئیچ ها دارای درگاه انتقال برق هستند که می توان سایر تجهیزات تحت شبکه را به راحتی به آن متصل نمود، سوئیچ ها ابتدا سیگنال ضعیف به هر کدام از تجهیزات ارسال می کنند و به این طریق تشخیص می دهند که آیا تجهیزات مورد نظر با  POE سازگار هستند یا خیر. سپس عمل انتقال برق را انجام می دهند هنگامی که پورتی را به سوئیچ PoE متصل میکنیم، سوئیچ، ولتاژ بسیار ضعیفی ( حدود 2.8 ولت DC )  را بر روی کابل شبکه ارسال میکند و پس از آن، مقاوت کابل اندازه گیری می شود در صورتی که مقاوت کابل 25000 اهم باشد، متوجه میشود که Device  متصل شده و نیاز به دریافت جریان برق دارد و ولتاژی (در حدود 15 ولت DC ) را بر روی کابل شبکه ارسال میکند.

سوئیچ های تحت شبکه

قابلیت PoE چیست؟

قابلیت POEو( Power over Ethernet ) یک فناوری جدید است که به کابل شبکه اجازه می دهد تا علاوه بر انتقال داده، انرژی الکتریکی را نیز انتقال دهد در واقع فناوری POE در کابل های شبکه این امکان را فراهم آورده که در حین انتقال دیتا بر روی کابل شبکه جریان الکتریکی نیز بتواند از این کابل ها عبور کند. از این رو تجهیزاتی که با این فناوری سازگارند از این طریق هم تغذیه می شوند و هم اطلاعات خود را انتقال می دهند. تکنولوژی PoE شما را قادر می‌سازد تا علاوه بر انتقال دیتا با سرعت 10/100/1000Mbps بر روی کابل‌های Cat5e و Cat6، توان مورد نیاز دستگاه‌های موجود در شبکه را نیز تامین کنید. (این دستگاه ها حداکثر در فاصله ۱۰۰ متری از منبع قرار گرفته‌اند). حداکثر توان مصرفی دستگاههایی که در شبکه PoE هستند 15، 30، 60 و 90 وات می باشد.

استفاده از تکنولوژی PoE نیاز به یک منبع تغذیه خارجی در کنار هر دستگاه موجود در شبکه را از بین برده و به راحتی می‌توانیم دستگاه‌ها را حتی در نقاطی که هیچ دسترسی به برق نداریم نیز نصب کنیم و همچنین مناطقی که از پوشش شبکه خارج هستند را می توان توسط این تکنولوژی تحت پوشش قرار داد . تکنولوژی PoE فرآیند راه اندازی شبکه و وارد کردن دستگاه‌های جدید به آن را آسان ‌تر نموده است و دیگر نیازی به حضور یک فرد متخصص برای اتصال دستگاه‌ها به شبکه وجود ندارد. کاهش هزینه کابل های اترنت نسبت به کابل های معمولی، افزایش کار آیی، بهبود عملکرد و سهولت در راه اندازی دستگاه‌ها، تکنولوژی PoE را به یکی از راهکارهای ارزان قیمت برای ساخت یک شبکه تبدیل کرده است.

شبکه های 100 Mbpsتنها از دو زوج (چهار رشته) کابل CAT5 استفاده میکند و دو زوج دیگر، بلااستفاده میباشند. سوئیچ PoE از دو زوجی که دیتا را عبور نمیدهد، برای ارسال برق به سمت Device استفاده میکند. بنابراین رشته های 4 و 5 و 7 و 8 وظیفه انتقال ولتاژ و رشته های 1و 2 و 3 و 6 وظیفه انتقال دیتا را برعهده دارند که این موضوع برای شبکه های گیگابیتی نیز صادق می باشد یعنی در این شبکه ها هم از 8 رشته کابل برای ارسال دیتا وبرق استفاده شده است .

تکنولوژی PoE بر طبق استانداردهایIEEE 802.3af  و  IEEE 802.3at فعالیت می‌کند. دستگاه‌هایی که از تکنولوژی PoE استفاده می‌کنند به دو گروه Power Sourcing Equipment (PSE) و Powered Devices (PDs) تقسیم می‌شوند. البته دستگاه‌هایی هم هستند که در هر دو دسته قرار می‌گیرند. به طورکلی دستگاه‌هایی که منبع انتقال توان هستند در دسته PSE و دستگاه‌هایی که دریافت کننده توان هستند در دسته PD قرار می‌گیرند.

استفاده از قابلیت PoE چند مزیت مهم دارد :

1- صرفه جویی در زمان و هزینه : به دلیل آنکه هم عمل انتقال دیتا وهم برق در فناوری POE تنها بر روی یک کابل انجام می شود. در کاهش هزینه های کابل کشی بسیار تاثیرگذار است.

2- انعطاف پذیری : عدم نیاز به نصب پریز برق و مسیرهای عبور کابل برق برای دستگاه هایی مانند دوربین تحت شبکه، اکسس پوینت و … امکان نصب و تغییر مکان آن ها را راحت تر وساده تر نموده است .

3- ایمنی : تکنولوژی PoE طوری طراحی شده است که از تجهیزات شبکه در مقابل نوسانات برق، افت ولتاژ و نصب نادرست جلوگیری می کند.

4- قابلیت گسترش : تأمین انرژی برق از طریق شبکه به این معنی است که نصب تجهیزات و گسترش شبکه ساده و ارزان خواهد بود.

پس به طور خلاصه می توان گفت که : انتقال اطلاعات و برق از طریق POE یک فناوری هوشمند محسوب می گردد. برق POE از یک منبع مرکزی تأمین می گردد و دیگر نیازی به مجموعه ای از آداپتورهای دیواری توزیع شده در سرتاسر تجهیزات به صورت جداگانه برای هر دستگاه وجود ندارد.


مطالب مرتبط در این دسته بندی
دیدگاه های ثبت شده (0)
دیدگاهتان را بنویسید