وبلاگ سیماران
IP چیست؟

IP چیست؟

سیستم دربازکن تصویری تحت شبکه IP سیماران برای مطابقت با تکنولوژی روز جهان در برقراری ارتباط و انتقال داده بر مبنای سرعت از تکنولوژی IP استفاده کرده است که در این مقاله می خواهیم مختصری درباره ی تکنولوژی IP صحبت کنیم.

سیستم دربازکن تصویری تحت شبکه

IP مخفف Internet Protocol که معادل فارسی آن آدرس پروتکل اینترنت است، کد یا آدرسی است که به دستگاه‌های متصل به اینترنت اختصاص داده شده و یکی از مهم ترین راه های شناسایی دستگاه های موجود در شبکه می باشد .

در بستر اینترنت هزاران دستگاه، گجت، سیستم و… در حال فعالیت بوده که در اکثر مواقع نیازمند برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات برای پایدار ماندن اینترنت و رفع نیاز کاربران هستند، آیا تا کنون فکر کرده اید که این دستگاه‌ها چگونه یکدیگر را در شبکه یافته و دچار خطا نمی‌شوند؟

آدرس IP از یک سری عدد و رقم تشکیل شده که با قاعده و گرامر خاصی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا شماره‌‌های شناسایی یکتایی برای دستگاه‌های فعال در بستر اینترنت فراهم آورند، به زبان ساده ‌تر IP یک شماره شناسایی است که با استفاده از آن می‌توانیم بین دستگاه‌های فعال در شبکه تمایز ایجاد کرده و آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهیم.

IP را می‌توان با شماره شناسایی‌هایی که تا‌به‌حال دیده‌اید نیز مقایسه کنید، به عنوان مثالIP  را میتوان با کد ملی که شماره شناسایی هویتی یک فرد است مقایسه نمود، ما با این کدها افراد را از یکدیگر تشخیص می‌دهیم،  که این کدها برای هر شخص منحصربه‌فرد بوده و هیچگاه دو کد ملی یکسان نخواهیم داشت بنابراین خاصیت IP  یکتا بودن آن در شبکه های اینترنت است در واقع آی پی اختصاص داده شده به هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است در صورت اختصاص یک آی‌پی یکسان به دو دستگاه مختلف، شبکه دچار اختلال خواهد شد.

انواع آدرس IP  :

آی‌پی‌ها در دسته‌بندی‌های متفاوتی گروه ‌بندی می‌شوند یکی از این دسته بندی ها تفاوت در شماره‌ی نسخه‌ی آی‌پی است، به طور کلی در حال حاضر دو نسخه‌ی مختلف از IP را در اختیار داریم:

  • آی‌پی نسخه‌ی 4 (IPv4)
  • آی‌پی نسخه‌ی 6 (IPv6)

هنگامی که دستگاه‌های موجود در شبکه افزایش یافتند، به دلیل کمبود تعداد آدرس‌های منحصر‌به‌ فرد استفاده شده در شبکه، متخصصین در پی حل این مشکل بر‌آمده و پس از تحقیقات فراوان تصمیم گرفتند یک نسخه‌‌ ی جدید از IP را معرفی کنند که تعداد آدرس‌های بیشتری را در خود داشته باشد و بدین ترتیب  آدرس IP نسخه‌ ی 6 به وجود آمد. پس با این توصیف میتوان تعداد آدرس‌های یکتا را در نسخه 6 از آی‌پی محاسبه کرد که تعداد آن، تقریبا یک عدد نجومی خواهد بود، تعداد کل آدرس‌های یکتای موجود در آی‌پی نسخه‌ی 6 برابر با 2128 عدد آی‌پی منحصر به‌فرد می‌باشد.

انواع آدرس IP  

ساختار  IPv4

آدرس IPv4 را می توان به سه صورت زیر نمایش داد :

1- دسیمال (عدد در مبنای 10)

2- هگزادسیمال (عدد در مبنا 16)

3- باینری (عدد در مبنا 2)

راحت‌ترین و ساده‌ترین نوع نمایش آدرس آی‌پی، برای ما نوع دسیمال آن یعنی نمایش در مبنای 10 است که به صورت اعداد معمولی نمایش داده می شود.

طول IPV4، 32 بیت بوده که به صورت 8 بیت 8 بیت و به وسیله نقطه (.) از یکدیگر جدا شده‌اند، قالب کلی IPV4به صورت زیر است:

___ . ___ . ___ . ___

هر کدام از قسمت‌های آی‌پی بالا که با نقطه از یکدیگر جدا شده‌اند را یک Octa (به معنای 8تایی) می‌نامیم زیرا هر کدام از بخش‌های جدا شده برابر با 8  بیت (معادل یک بایت) می‌باشد و می‌تواند عددی را در بازه ی 0 تا 255 به خود بگیرد، بنابراین محدوده‌ی آی‌پی ورژن 4 از 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 است.

ساختار  IPv4

 

ساختار IPv6:

نسخه‌ی  IPv6 یک عبارت 128 بیتی می باشد که اعداد به صورت 8 بخش 16 بیتی و به کمک علامت دونقطه (:) از یکدیگر جدا شده‌اند.

در IPv6 از مبنای 16 یا هگزادسیمال  استفاده شده است پس علاوه بر اعداد 0 تا 9 که اعداد معمول در آی‌پی هستند از اعداد 10 تا 15 نیز استفاده می شود که در آن  به‌جای اعداد 10 تا 15 به ترتیب  ازحروف A تا F استفاده شده است، هر بخش 16 بیتی محدوده‌ای از 0000 تا FFFF را در خود جای داده است.

BA:D3:0:CA23:9C5A

BA:D3:0:0:0:0:CA23:9C5A

آشنایی با مفهوم کلاس‌بندی در IP  :

هر آدرس IP از یک شناسه‌ی میزبان (Host ID) و یک شناسه‌ی شبکه (Net ID) تشکیل شده است.

دستگاه‌هایی که در یک شبکه قرار دارند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند دارای Net ID یکسان ولی دارای Host ID متفاوتی هستند، اگر دستگاه‌ها در یک شبکه‌ی یکسان قرار نداشتند امکان برقراری ارتباط میان آن‌ها وجود نداشت.

آشنایی با مفهوم کلاس‌بندی در IP  

به‌طور کلی، سه کلاس پایه‌ی A و B و C برای آی‌پی‌ها وجود دارد که به ترتیب برای شبکه‌های بزرگ، متوسط و کوچک به‌کار می‌رود از کلاس D برای عمل Multi Cast  در شبکه استفاده می‌شود و کلاس E نیز برای مقاصد علمی و تحقیقات رزرو شده است.

آی پی ها در یک تقسیم بندی دیگر به دو دسته : آی پی های پویا و آی پی های ایستا تقسیم می شوند که تفاوت این دو آی‌پی در مدت زمان در اختیار داشتن آن توسط دستگاه است و در ساختار و اصل آنها هیچ تفاوتی وجود ندارد، شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت (ISP) معمولا از آی‌پی‌های پویا (Dynamic IP) استفاده می‌کنند، به این‌صورت که پس از هربار خارج شدن از شبکه و ورود مجدد، به وسیله‌ی سرویسی به نام DHCP یک آی‌پی جدید به شما تخصیص داده می شود.


مطالب مرتبط در این دسته بندی
دیدگاه های ثبت شده (0)
دیدگاهتان را بنویسید